Úvalsko.cz

zajímavá místa a příběhy v Úvalech a okolí...

O autorovi

Žádné komentáře
V Úvalech bydlím od roku 2006. Město se mi líbilo a je na půli cesty mezi původním bydlištem a Prahou, kde pracuji. Říká se, že je to poslední úval před nudnou polabskou nížinou a je to pravda.

 
Celý život se bavím tím, že pracuji pro velké internetové portály a je to ve skrze sedavé zaměstnání. Čím je člověk starší tím více cítí, že pohyb je potřeba. Proto se skoro každý den vydávám protáhnout pěšky po okolí. Přítelkyně říká, že jsem jak pes, pokud neujdu denně 5 km tak jsem nervozní. Jak tu chodím, tak jsem se se zajímal co je tu k vidění, čím je okolí zajímavé nebo unikátní, nebaví mě jen tak korzovat. Dostal jsem se tak ke spoustě informací, historickým knihám a písemnostem, vyprávění pamětníků i zajímavým souvislostem. Už vím, proč tu některé věci jsou tak jak jsou a ne jinak. Pak už bylo blízko k tomu vytvořit jednoduchý web a facebook page a ukázat kus toho i sousedům a všem co to zajímá.
Úvaly jsou skvělé místo na žití, město na svoji dlouhou historii a snad nejužší kontakt s přírodou co jsem zažil. I přes to musim řící, že za tu dobu mě pár věcí i překvapilo. Jsou to drobnosti a zvykám si. Les Vídrholec, nyní Klánovický, dodnes přitahuje ozbrojené kriminálníky všeho druhu, stejně jako za Jiřího Kopidlanského. Toho pak popravili. Na místě prastarého úvalského hrádku, kde jsou dodnes vidět terenní náznaky, stojí kadibuky chatařů. Asi vyjadřují co si o tom myslí. Na náměstí máme pamětní desku oběti hrůzného totalitního režimu, ale mezi čestnými osobnostmi města je Klement Gottwald. A bude na věčné časy. Rozhledna s vysílačem, která byla postavena kousek od náměstí a mohla být velkým lákadlem pro turisty je dodnes zavřená. Tak aspoň tu lidé u ní permanentně udržují díru v plotě a návštěvník si užije trochu toho mrazení v zádek z pocitu, že dělá něco zakázaného. No nebo hlavní představitel města, co i při 1,6 promile měl své reakce plně pod kontrolou. Je lékař, tak to mohl potvrdit, prostě zázrak. Možná i proto, a nebo právě proto, mohl použít slova Ježísova a kritiky vyzvat "Kdos bez viny, hoď po mně kamenem". Ten totiž zase uměl chodit po vodě :) Naštěstí už máme nového starostu a nevypadá že by taky musel citoval z evangelia :)
Jinak je to tu fajn, a jak říkám, zvykám si. Je tu hodně skvělých lidí a bydlí se tu dobře.

Pokud máte nějaký zajímavý tip na na místo, nebo jste našli na půdě jen staré písemnosti a fotky po dědečkovi a je vám líto je vyhodit klidně mi napiště na jan.nehasil@gmail.com nebo přes facebook.
  • Líbí se vám tento článek? Dejte nám o tom vědět...

Žádné komentáře :

Okomentovat