zajímavá místa a příběhy v Úvalech a okolí...

Tvrz v Tuklatech a pověst o Prokopu Velikém

Žádné komentáře
Dneska jsem se byl podívat v Tuklatech. Je výročí konce války a tak jsem tady zkoušel hledal hrob vězňů z "vlaku smrti". Ten projížděl koncem války přes Tuklaty a měla z něho být vyhozena mrtvá a na kost vyhublá těla vězňů. Staré záznamy pamětníků uvádí, že jsou zde někde pohřbena. Bohužel jsem je nenašel a ani nikoho místního kdo by věděl. Ani starosta obce o nich neví. Tak snad příště.
Stavil jsem se tedy alespoň u místní tvrze, která dominuje obci. Skutečně se nedá přehlédnout.Na zdi tvrze je ručně psaná cedule popisující historii tvrze. Píše se zde.....Věž je zbytkem středověké gotické tvrze. Ta zde stávala od počátku 14. století a byla obehnána hradbami. Od roku 1396 byl vlastníkem Jindřich Pusch z Cách, strýc Prokopa Velikého. Husitská ikona tu údajně strýce i často osobně navštěvovala.
K věži se váže zajímavá pověst. Prý tu husitský vojevůdce hledal záchranu během bitvy u Lipan. Byl však kousek od místa dnešní vlakové zastávky dopaden a přinucen k pokleku a poslední modlitbě. Odtud údajně starší název obce Tukleky, dnes Tuklaty. Původní název obce byl Havraň.
Tvze je ideální cíl menšího cyklovýletu. Je to z Úval jen něco přes 3 kilometry.


  • Líbí se vám tento článek? Dejte nám o tom vědět...

Žádné komentáře :

Okomentovat