zajímavá místa a příběhy v Úvalech a okolí...

Neznámé místo posledního odpočinku vojáků nacistického Německa

5 komentářů
Přestože na úvalském hřbitově nikdo z mých předků neleží, byl jsem se tu za poslední dobu podívat asi třikrát. Nejprve jsem hledal památník hrdinů z konce války. Pak jsem se byl podíval, zda najdu, kde leží onen voják rudé armády, který ožralý spadl z kradeného kola a zemřel. Několik generací Úvaláků se mu pak klanělo jako padlému osvoboditeli. No a dneska potřetí. Dneska jsem ale hledal něco co není označeno a vím to jen z vyprávění pamětníků. Jsou tu totiž pochování bez náhrobku, bez kříže, i minimálně dva vojáci německé okupační armády. Prý se to odehrálo tak, že přes Úvaly jen vlak plný raněných německých vojáků a dva mrtvé nechali v Úvalech. Jeden byl v uniformě a druhý jen v podvlíkačkách. Jeden místní je pak vezl na kárce ke hřbitovu.
Pokud chodíte na hřbitov, tak jste si možná všimli, že první hrob na novém hřbitově je jen zelený s nasypanou hromadou hlíny. Tak právě tady by to mělo být. Na jednom hřbitově tak leží nejen místní, ale zástupci i obou bojujících armád. Podle některých pamětníků je v hrobě dokonce až pět německých vojáků.


  • Líbí se vám tento článek? Dejte nám o tom vědět...

5 komentářů :

  1. Hrob je již označen, člen našeho Spolku pro vojenská pietní místa ho zdokumentoval a byl podán podnět k zapsání do CEVH (Centrální evidence vojenských hrobů)
    http://www.vets.cz/vpm/27814-hrob-vojaku-nemecke-armady/#27814-hrob-vojaku-nemecke-armady

    OdpovědětVymazat
  2. The 2018 Country Music Association has announced that the 52nd annual CMA Awards Live Stream. Country Music Association it's called CMA. annual music awards program on network broadcast here.

    OdpovědětVymazat