zajímavá místa a příběhy v Úvalech a okolí...

Neznámé místo posledního odpočinku vojáků nacistického Německa

4 komentáře
Přestože na úvalském hřbitově nikdo z mých předků neleží, byl jsem se tu za poslední dobu podívat asi třikrát. Nejprve jsem hledal památník hrdinů z konce války. Pak jsem se byl podíval, zda najdu, kde leží onen voják rudé armády, který ožralý spadl z kradeného kola a zemřel. Několik generací Úvaláků se mu pak klanělo jako padlému osvoboditeli. No a dneska potřetí. Dneska jsem ale hledal něco co není označeno a vím to jen z vyprávění pamětníků. Jsou tu totiž pochování bez náhrobku, bez kříže, i minimálně dva vojáci německé okupační armády. Prý se to odehrálo tak, že přes Úvaly jen vlak plný raněných německých vojáků a dva mrtvé nechali v Úvalech. Jeden byl v uniformě a druhý jen v podvlíkačkách. Jeden místní je pak vezl na kárce ke hřbitovu.
Pokud chodíte na hřbitov, tak jste si možná všimli, že první hrob na novém hřbitově je jen zelený s nasypanou hromadou hlíny. Tak právě tady by to mělo být. Na jednom hřbitově tak leží nejen místní, ale zástupci i obou bojujících armád. Podle některých pamětníků je v hrobě dokonce až pět německých vojáků.


  • Líbí se vám tento článek? Dejte nám o tom vědět...

4 komentáře :

  1. Hrob je již označen, člen našeho Spolku pro vojenská pietní místa ho zdokumentoval a byl podán podnět k zapsání do CEVH (Centrální evidence vojenských hrobů)
    http://www.vets.cz/vpm/27814-hrob-vojaku-nemecke-armady/#27814-hrob-vojaku-nemecke-armady

    OdpovědětVymazat