zajímavá místa a příběhy v Úvalech a okolí...

Vůdčí osobnost české architektury a úvalský rodák Prof. Miroslav Masák

8 komentářů
Přemýšlím, že poprvé píšu o někom, kdo tu s námi stále žije. Obvykle to byla nějaká historická postava, ale tentokrát jsem se potkal s velkou úvalskou osobností naživo. Minulý týden jsem měl možnost s pár lidmi posedět "na drinku" s legendou architektury s Miroslavem Masákem. U něho stačí říci obchodní dům Máj, Ještěd nebo rekonstruovaný Veletržní palác a hned je to jasné. Jestli to čte někdo, kdo minimálně v jedné z těchto staveb nikdy nebyl, tak doporučuju doplnit vzdělání:)

Miroslav Masák 2010 - Krásný ztráty [pořad].Režie Tereza Kopáčová. Česko: Česká televize 2010
Kdo to tedy je prof. Miroslav Masák? Narodil se v roce 1932 v Úvalech. Vystudoval Fakultu architektury na ČVUT a absolvoval s projektem plaveckého stadionu do Prahy-Podolí. Poté byl jedním ze zakládajících členů novátorského projektového ateliéru SIAL. Pod touto značkou vniklo právě několik, pro Českou republiku téměř nepostradatelných staveb, jako je obch. dům Máj nebo Ještěd. Neofunkcionalistický obchodní dům Máj, kde je Masák spoluautorem, byl ve své době naprosto přelomový high tech počin s hromadou nových technologií a právem přitahoval pozornost západních medií. Zimní středisko a vysílač Ještěd, na kterém Masák spolupracoval, není nutné představovat. Liberec by bez něj nebyl Libercem jak ho známe. S podporou ateliéru Miroslav Masák založil a několik let vedl ŠKOLKU – samostatný koncepční ateliér mladých absolventů škol architektury. Pak už jen zkratkovitě, protože by to vydalo na menší knihu. Politické prověrky a nelibost režimu, která potkala snad každého, kdo neohnul záda. Angažmá v Občanském fóru, jmenování poradcem prezidenta republiky Havla a pověření dalším rozvojem Pražského hradu. K tomu spousta cen a ocenění u nás i v zahraničí a mnoho dalšího. Toto je všechno prof. Miroslav Masák, kterého můžete v Úvalech běžně potkat na ulici.
Za mě snad jedna osobní. Přijde mi, že tyhle geniální lidi, jež práce neskutečně baví prostě nestárnou. Tipoval jsem mu tak max 70 let a ono 83.

Několik rozhovorů s Miroslavem Masákem na Aktualne.cz, Liberec, Deník.

 • Líbí se vám tento článek? Dejte nám o tom vědět...

8 komentářů :

 1. The 54th annual Academy of Country Music Awards nominee list went live February 20. ACM Awards 2019 Live via live ACM Awards 2019 Live Streamor Following in the country icon's footsteps, Luke shared a similar opinion on the Entertainer of the Year nominees just last week. ACM Awards 2019 Live Streaming He also called out Reba specifically, justifying her role as a viable advocate for female musicians. "I think Reba has earned the right to voice her opinion on matters like that," Luke added. ACM Awards 2019 Live Stream Tickets for the ACM Awards, which will take place at the MGM Grand Garden Arena in Las Vegas, are now available. ACM Awards 2019 Live The ACMs air live Sunday, April 7th, at 8:00 p.m. ET (delayed PT) on CBS.

  OdpovědětVymazat
 2. What is it?
  Anthony Joshua defends his status as undisputed heavyweight champion of the world against Andy Ruiz Jr, his first fight since September 2018.

  When is it?
  The fight is on Saturday, June 1, but due to time differences UK viewers may be watching in the early hours of Sunday, June 2

  Where is it?
  Madison Square Garden, New York City. The Manhattan venue is steeped in boxing history having hosted fights involving Muhammad Ali, Joe Frazier and Mike Tyson.

  What TV channel will it be on?
  Sky Sports Box Office have exclusive pay-per-view coverage while viewers in America will be able to watch via streaming service DAZN.

  Joshua vs Ruiz
  Ruiz vs Joshua
  Joshua Ruiz
  Joshua vs Ruiz Live
  Joshua vs Ruiz Live Stream


  When is the Champions League final?
  The Champions League final will take place on Saturday, June 1.

  What time is kick-off?
  Tottenham vs Liverpool kicks off at 8pm, BST.

  What TV channel is it on?
  There is exclusive live coverage on BT Sport 2. Alternatively, you can bookmark this page and return on matchday to follow all the action on our dedicated live blog.

  There are several ways to access BT Sport. If you’re already a BT Broadband customer, you can add BT Sport for nothing for three months and then £10 a month thereafter. For new customers, broadband and television packages start at £34.99 per month.

  Champions League Final
  Champions League Final 2019
  Champions League Final Live
  UEFA Champions League Final

  OdpovědětVymazat
 3. The 2019 Belmont Stakes odds behind favorite Tacitus, who is 9-5. With so little separating the top two choices on Saturday, and plenty of other intriguing value selections on the board, you need to see the predictions from horse racing handicapper Hank Goldberg before making any 2019 Belmont Stakes picks of your own.
  GGG vs Rools
  GGG Rools
  GGG vs Rools Live
  Golovkin vs Rools
  GGG vs Rools Fight

  This story was written in collaboration with Forbes Finds. Forbes Finds covers products we think you’ll love. Featured products are independently selected and linked to for your convenience. If you buy something using a link on this page, Forbes may receive a small share of that sale.
  Belmont Stakes 2019
  Belmont Stakes
  Belmont Stakes Live
  Belmont Stakes Race
  Belmont Stakes Horses

  OdpovědětVymazat