zajímavá místa a příběhy v Úvalech a okolí...

Úvalská výtvarnice Hluchaničová kreslila s oscarovou legendou Genem Deithem

11 komentářů
Určitě znáte králíky z klobouku Boba a Bobka, Štaflíka a Špagetku nebo pana Pipa. Za oceánem zase děti znaly třeba nešťastníka Nudnika. Toho distribuovalo studio Paramount a v roce 1965 byl dokonce nominovám na Oscara.


A v tomto všem a mnoha dalším má prsty i úvalská výtvarnice Miluše "Milka" Hluchaničová. Ta se narodila roku 1940 v Úvalech a dalších 29 let to byl její domov. Studovala střední umělecko-průmyslovou školu a po maturitě nastoupila do studia animovaných filmů - Bratři v triku. Právě tady měla možnost se potkat a spolupracovat s legendou animovaných filmů Genem Deitchem.

Zdenka Deitchová, Miluše Hluchaničová a Gene Deitch ( 1976 Kratky Film), zdroj: awn.com
Jeho příběh je zajímavý sám o sobě, ale to by bylo na dlouho. Byl to asi nejdéle žijící Američan v komunistickém Československu. Přijel pracovně na 10 dní, ale našel si tu ženu a už tu zůstal. V roce 1960 tu vytvořil film Munro, který získal Oscara za nejlepší animovaný film. Po tomto úspěchu se k nám do Prahy hrnuly zakázky na nové díly ikon, jako je Tom a Jerry nebo Pepek námořník. Pro výtvarníky "cartoons" není kromě Disney postaviček a Simpsonů asi nic většího a pro Prahu a české kreslíře to byla obrovská pocta.
Ale zpět k Miluši Hluchaničové. Ta spolupracovala na desítkách kreslených krátkých filmů pro československý i americký trh (výčet na FDb, IMDb) a její poslední film server IMDB datuje do roku 2006. Kromě těch slavných mi v hlavně asi nejvíce ulpěla hororová pohádka Mrňous a čarodějnice. Určitě jste také viděli. Kde v Úvalech téměř třicet let bydlela jsem nezjistil. Pokud to víte a nebo se máte kde zeptat, zkuste to.... a když uspějete napiště mi prosím :)

 • Líbí se vám tento článek? Dejte nám o tom vědět...

11 komentářů :

 1. I like the post format as you create user engagement in the complete article. It seems round up of all published posts. Thanks for gauging the informative posts.
  cara menggugurkan hamil
  cara untuk menggugurkan bayi

  OdpovědětVymazat
 2. itube pro apk download is really aweosme app if you are interested in watching and downloading movies for free from youtube instantly.

  OdpovědětVymazat
 3. Groundhog day 2018 video / Video of Grounddhog day 2018 is something that every person in usa will love to watch . we have the best services groundhog day through which you can watch Groundhog day 2018 live stream

  OdpovědětVymazat